Sfinţirea bisericilor din parohiile Paşcani-Deal şi Rediu (jud. Neamţ)
Adaugata:  2009-09-15 15:38:53

Sfinţirea bisericilor din parohiile Paşcani-Deal şi Sfintire Biserica PascaniRediu (jud. Neamţ)

Mulţimi nenumărate de credincioşi din întreaga ţară au luat parte duminică, 24 august, la cel mai important moment duhovnicesc din viaţa parohiei Înălţarea Domnului din Paşcani-Deal: sfinţirea bisericii de mir păstorită de părintele Iosif Oţel, a cărei construcţie a început în anul 1992. Sfânta Liturghie şi sfinţirea au fost săvârşite în sobor, de către preasfinţiţii arhierei Ghenadie Băcăuanul, Sofronie Suceveanul, Teodosie Braşoveanul, Iosif Botoşăneanul, Antonie Ploieşteanul, Glicherie Ieşeanul, Dionisie Gălăţeanul şi Evloghie Sibianul, înconjuraţi de un sobor impresionant de preoţi şi diaconi.

Adunaţi în număr mare încă din ajunul sărbătorii, credincioşii s-au putut închina în altarul bisericii, înconjurând Sfânta Masă şi sărutând părticele din sfintele moaşte ce s-au pus ca temelie a sfinţeniei acestui nou lăcaş al lui Dumnezeu, ridicat prin osteneala părintelui paroh, ajutat de credincioşii din oraş şi din toată ţara.

Schimbarea La Fata Slatioara 2009 † † †

La distanţă de numai o săptămână, în data de 31 august, biserica din localitatea Rediu, judeţul Neamţ, s-a îmbrăcat în veşmânt de sărbătoare, fiind sfinţită de către preasfinţiţii arhierei Sofronie Suceveanul, Teodosie Braşoveanul, Glicherie Ieşeanul şi Dionisie Gălăţeanul, alături de

Sărbătoarea Schimbarii la Faţă a Domnului la Mănăstirea Slătioara
Adaugata:  2009-08-19 20:50:36

Sărbătoarea Schimbarii la Faţă a Domnului la Mănăstirea SlătioaraSchimbarea La Fata Slatioara 2009

La data de 6/19 august, Biserica Ortodoxă de Răsărit prăznuieşte luminat cinstita Schimbare la Faţă a Domnului şi Mântuitorului nostru, Iisus Hristos din Muntele Taborului. Înainte de era creştină, pe munţi erau ridicate altare de jertfă pentru idolii neamurilor păgâne, pentru ca mai apoi, odată cu venirea noroadelor la cunoştinţa adevăratului Dumnezeu, pe ele să se înalţe lăcaşuri de rugăciune către Domnul, după cum proorocise mai înainte Psalmistul şi Împăratul David, cântând: «Ridicat-am ochii mei la munţi, de unde va veni ajutorul meu» (Ps. 120, 1), îndemnând pe poporul lui Israil să se înalţe cu mintea şi sufletul către muntele cel gândit, adică spre veşnicul Dumnezeu, Ziditorul cerului şi al pământului.

Sfinţirea bisericii din Urecheni, judeţul Neamţ
Adaugata:  2009-08-11 14:40:59

Sfinţirea bisericii din Urecheni, judeţul Neamţ Sfintire Biserica Urecheni

Duminică, 27 iulie/9 august 2009, la pomenirea Sfântului Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon, biserica cu hramul Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul din localitatea Urecheni, judeţul Neamţ a fost sfinţită de către Preasfinţiţii episcopi Ghenadie Băcăuanul, Sofronie Suceveanul, Iosif Botoşăneanul, Glicherie Ieşeanul şi Dionisie Gălăţeanul, alături de un sobor impresionant de preoţi si diaconi. La eveniment, au luat parte şi o mulţime de credincioşi, adunaţi pentru a se împartăşi de bucuria acestui moment de mare însemnătate. Ei au fost întâmpinaţi de către părintele paroh Petru Onofrei, care a fost si gazda acestui eveniment.

Biserica Ortodoxă de Răsărit din România - Istoricul Mănăstirii Slătioara
Adaugata:  2009-08-08 10:59:43

În urmă cu puţin timp, editura «Schimbarea la Faţă» a publicat o lucrare de referinţă pentru Biserica noastră, intitulată Biserica Ortodoxă de Răsărit din România - Istoricul Mănăstirii Slătioara. Cartea are 240 pagini, bogat ilustrate cu fotografii de arhivă sau de dată recentă (majoritatea au văzut pentru prima dată lumina tiparului), fiind realizată în condiţii grafice deosebite, la tipografia «Adormirea Maicii Domnului» din Bucureşti, şi poate fi cumpărată direct de la magazinul bisericesc al Mănăstirii Slătioara sau prin:

- comandă scrisă (la adresa de e-mail a editurii, sau la adresa redacţiei: Mănăstirea Slătioara, Com. Râşca, sat Slătioara, jud. Suceava) sau

- telefonică, la nr. tel. 0230 570 831,

la preţul de 12 RON+taxe poştale (care pot fi cuprinse între 4 şi 5 RON).

...citeste tot
Replica Episcopului Sofronie Suceveanul la adresa unei cărți semnate de părintele Ştefan Argatu
Adaugata:  2009-08-01 16:38:56

Replica Episcopului Sofronie Suceveanul