Replică dată unui articol defăimător, la adresa Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi din România
Adaugata:  2008-12-05 22:52:45

Din partea P.S. Episcop Vicar SOFRONIE SUCEVEANUL

Către Părintele Arhim. Timotei Aioanei

Preacuvioase părinte arhimandrit Timotei Aioanei

Articolul sfinţiei voastre, intitulat „Patriarhul Daniel şi ţinuturile Fălticenilor”, apărut în numărul din 20 iulie 2008 al publicaţiei Lumina de Duminică, conţine informaţii false şi afirmaţii tendenţioase, de natură să dezinformeze cititorul, deformând, până la mutilare, adevărata istorie a Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi din România.

...citeste tot
Slujbă arhierească la Mănăstirea Brădăţel (Suceava)
Adaugata:  2008-11-28 09:31:43

Sâmbătă, 26 octombrie/08 noiembrie 2008, toţi episcopii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi, alături de Înalt Preasfinţitul Mitropolit Vlasie Mogârzan, s-au adunat la Mănăstirea Brădăţel-Suceava, pentru a săvârşi Sfânta Liturghie în acest sfânt lăcaş, şi pentru a-i ura „La mulţi ani" Preasfinţitului Demosten Nemţeanul, duhovnicul obştii de maici.

Sfinţirea clopotelor la parohia „Intrarea Domnului în Ierusalim” – Roma, Italia
Adaugata:  2008-11-28 09:30:45

La invitaţia părintelui paroh Sebastian Mogârzan şi la cererea credincioşilor din Roma, Duminică, 03/16 noiembrie 2008, Preasfinţitul episcop Flavian Ilfoveanul a săvârşit Sfânta Liturghie în parohia „Intrarea Domnului în Ierusalim”, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. După slujbă, au fost sfinţite crucea şi clopotele bisericii.

...citeste tot
Hramul Mănăstirii „Sfinţii Mucenici Chiprian şi Iustina", din Filli - Attica (Grecia)
Adaugata:  2008-10-27 09:03:32
Sfintii Chiprian si Iustina     Miercuri, 02/15 octombrie 2008, Mănăstirea „Sfinţii Mucenici Chiprian şi Iustina", din Filli - Attica (Grecia) i-a prăznuit pe sfinţii săi ocrotitori - Sfântul Sfinţit Mucenic Chiprian şi Sfânta Muceniţă Iustina fecioara.

De faţă, au fost prezenţi întâistătătorii Bisericilor de Stil Vechi din România şi Bulgaria, ai Exarhatului din

Prăznuirea Înălţării Sfintei Cruci la parohia Fălticeni
Adaugata:  2008-09-27 14:05:55
Inaltarea Sfintei Cruci     Sâmbătă, 14/27 septembrie 2008, dată la care Biserica Ortodoxă de Răsărit prăznuieşte, prin frumoase cântări de bucurie, aflarea şi Înălţarea Sfintei şi de viaţă Dătătoarei Cruci a Domnului, petrecută în urmă cu aproape şaptesprezece veacuri, în timpul păstoririi Patriarhului Macarie al Ierusalimului, şi al ocârmuirii Sfântului Împărat Constantin, dimpreună cu sfânta sa maică, Împărăteasa Elena, şi biserica din Fălticeni