Hacked by Zek0r
Adaugata:  2017-11-05 17:29:14
Incercati sa rezolvati vulnerabilitatea de pe acest site, ma voi intoarce! ...citeste tot
Hacked
Adaugata:  2017-11-05 17:24:15
Pastorală la Învierea Domnului nostru Iisus Hristos - 2013
Adaugata:  2013-05-04 10:18:34

Pastorală la Învierea Domnului nostru Iisus Hristos
Anul mântuirii 2013
VLASIE, din mila lui Dumnezeu Arhiepiscop şi Mitropolit al BISERICII ORTODOXE DE STIL VECHI DIN ROMÂNIA

Iubitului nostru cler, cinului monahal şi tuturor iubitorilor de Hristos creştini,
HRISTOS A ÎNVIAT!

Toată lucrarea Domnului Hristos în lume, culminând cu Crucea şi cu Învierea, a fost pentru oameni. Crucea a însemnat golirea (sau deşertarea), spălarea de tot răul păcatului, după cum se citeşte în Evanghelie: „Sângele lui Hristos ne curăţeşte pe noi de tot păcatul” (I Ioan 1,7). Învierea înseamnă în schimb umplerea de toată...
Icoana Maicii Domnului
Adaugata:  2012-07-30 10:54:09
        La dorinţa credincioşilor, icoana Maicii Domnului "Umilenie" va sosi pentru a doua oară în România, în perioada joi, 03/16 august 2012 - sâmbătă, 12 august/25 august 2012. Pe parcursul celor 9 zile, icoana va rămâne în incinta Mitropoliei Slătioara, fiind tot timpul accesibilă credincioşilor ce vor dori să se închine.După această dată, icoana va pleca spre mănăstirea "Sfântul Mare Mucenic Mina" din localitatea Roşiori, com. Forăşti - jud. Suceava.
...citeste tot
«O viaţă pentru Hristos» - Viaţa, nevoinţele şi minunile Sfântului Ierarh Glicherie Mărturisitorul
Adaugata:  2012-05-23 12:18:31
 Coperta Întru slava lui Dumnezeu şi cinstirea Sfântului Ierarh Glicherie, nu demult, editura «Schimbarea la Faţă» a publicat încă o carte foarte importantă pentru Biserica noastră, intitulată «O viaţă pentru Hristos - Viaţa, nevoinţele şi minunile Sfântului Ierarh Glicherie Mărturisitorul», ce vine să continue şi să îmbogăţească seria de recuperări istorice ce au văzut lumina tiparului, serie ce a fost deschisă odată cu lucrarea intitulată „Istoricul Mănăstirii Slătioara”.
    Cartea are 288 pagini, ilustrate cu fotografii inedite din arhiva oficială a Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi din România, fiind realizată în condiţii grafice deosebite, la tipografia «Adormirea Maicii Domnului» din Bucureşti şi poate fi cumpărată direct de la magazinul bisericesc din incinta mănăstirii noastre şi pangarele parohiilor din ţară sau prin:

- comandă scrisă (la adresa de e-mail a editurii, sau la adresa redacţiei: Mănăstirea Slătioara, Com. Râşca, sat Slătioara, jud. Suceava) sau

- telefonică, la nr. tel. 0230 570 831,

la preţul de 20 RON+taxe poştale (care sunt de aproximativ 6 RON).

Pagini: 1 2 3 4 5 6