Slujbe de sfinţire în lunile iunie, iulie şi august
2012-07-02 20:46:18

29 iunie/12 iulie (în ziua prăznuirii Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel) - sfinţirea pietrei de temelie a bisericii din municipiul Focşani, judeţul Vrancea (preot paroh Nicolae Onofrei). Adresa: Str. Rovinei - zona Obor, în partea de vest a oraşului Focşani, la aproximativ 3 km de gara Focşani.

09/22 iulie - sfinţirea schitului Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena: sat Ploscii, comuna Izvoarele Sucevei, jud Suceava (preot responsabil Arhimandrit Nazarie Samoilă).

16/29 iulie (Duminica dinaintea prăznuirii Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul) - sfinţirea pietrei de temelie a bisericii cu hramul „Sfântul Prooroc Ilie” din localitatea Apa Asău, com Asău, judeţul Bacău (preot paroh Andrei Onofrei)

23/05 iulie/august (Duminica de după prăznuirea Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul) - sfinţirea bisericii cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Pantelimon” a schitului de maici Schitul „Gura Izvorului” („Izvorul Alb”) din Comuna Asău, satul Păltiniş, jud. Bacău - stareţă monahia Ambrozia Bou. Adresă: schitul se află la 15 km nord de centrul comunei Asău. Drumul merge în cea mai mare parte paralel cu râul Asău. Ca mijloace de transport sunt autobuze de transport public din Comăneşti până la 1,5 km de schit, de mai multe ori pe zi.